Kontakt: 22 828 01 00, 602 214 916

Al. Jerozolimskie 28, Warszawa Centrum

Pn-Pt: 9:00 - 17:00, Sob: 9:00 - 13:00

random_image2.jpg

Historia firmy Gold Trade Niemczyk

Szanowni Państwo,


Geneza firmy Gold Trade sięga przełomu XIX i XX wieku. Jej historię zapoczątkowali przedstawiciele dwóch krakowskich i warszawskich rodzin przedsiębiorców handlowych. W podwawelskim grodzie był to mój Dziadek Paweł Niemczyk, zajmujący się handlem antykami i obrazami. Był marszandem, który robił interesy m.in. z mistrzami palety polskiej, Wojciechem i Jerzym Kossakami. Do dziś płótna obu tych malarzy znajdują się w naszych zbiorach rodzinnych. Zachował się także list Wojciecha Kossaka napisany do Pawła Niemczyka, pieczołowicie przechowywany wśród pamiątek rodziny.

pawel niemczyk senior sepia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Paweł NIemczyk senior

 

Paweł Niemczyk przekazał swoją wiedzę i zamiłowanie do malarstwa polskiego jednemu z trzech synów, Mieczysławowi. To mój Ojciec, który pasje Dziadka rozbudował o numizmatykę i fotografię. Jak często bywa, pomógł mu w tym także czysty przypadek. Po II Wojnie Światowej Mieczysław Niemczyk przeniósł się do Warszawy. Tu rozwijał się zawodowo w dziedzinie fotografii barwnej i otworzył prywatny zakład w centrum Warszawy - w miejscu dzisiejszej rotundy PKO. Był świetnym artystą, laureatem wielu nagród, a także pełnym inwencji praktykiem, właścicielem patentów z zakresu obróbki fotografii. Poznał swoją przyszłą żonę Annę Fladrzyńską z domu Lulaj, pochodzącą ze znanej przedwojennej rodziny restauratorów warszawskich z Mokotowa. W rodzinie żony pielęgnowano tradycję kolekcjonowania rzeczy pięknych i cennych. Kiedy babcia Anny, Maria Lulaj, zostawiła w spadku kolekcję talarów rosyjskich i polskich, rodzina przekazała ją na ręce wnuczki. Posiadanie tej kolekcji przekształca numizmatyczne zainteresowanie Mieczysława Niemczyka w prawdziwą pasję życiową. Wspólnie z innymi kolekcjonerami, w latach 50. XX wieku roku zakładają Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, którego pierwsze spotkania odbywały się w salach Muzeum Narodowego. Nie były to czasy łatwe do krzewienia pasji kolekcjonowania monet. Wystarczy wspomnieć, że w tychże latach 50. za publiczne pokazanie np. monety 10 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego groziło więzienie lub nawet zsyłka na tzw. białe niedźwiedzie do naszego „wielkiego czerwonego brata”.

 Mieczysław Niemczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Mieczysław Niemczyk

 

Tego rodzaju przeciwności losu nie zrażały Mieczysława Niemczyka, był osobowością zahartowaną w bojach. Jako marynarz rozbitek z 29 listopada 1939 r. uratował się z zatopionego przez nazistów statku MS Piłsudski, po ponad 6 godzinnym przebywaniu w lodowatym morzu. Tego rodzaju wspomnienia mojego Taty są opisane w pięknych książkach: „Wielkie dni małej floty" (autor Jerzy Pertek) oraz „Największa nasza strata” (autor Stanisław Bernatt). Od połowy lat siedemdziesiątych  XX wieku Mieczysław Niemczyk zaczął wydawać katalogi monet polskich – wspólnie z Januszem Kurpiewskim oraz Czesławem Kamińskim, moim Wujkiem, także numizmatykiem. Kontynuował przy tym kolekcjonowanie obrazów, zegarków i zegarów. W domowych pamiątkach znajduje się list od wielkiego kolekcjonera zegarów Pana Feliksa Przypkowskiego, założyciela Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. Dziękuje w nim mojemu Tacie za wkład w tworzenie zbioru tego muzeum.

Mieczysław Niemczyk przekazał swoją wiedzę, zainteresowania i zbiory następnym pokoleniom – mnie Tadeuszowi, jedynemu synowi, oraz wnukowi Pawłowi. Już w młodości Paweł Niemczyk stał się gwiazdą numizmatyki polskiej i światowej. Choć tragiczna, o wiele przedwczesna śmierć przerwała karierę tego arcyzdolnego numizmatyka, jego osoba na stałe zapisała się złotymi zgłoskami na kartach numizmatyki polskiej.

W 1991 roku, za namową ojca, otworzyłem w centrum Warszawy firmę Gold Trade. Byliśmy jednym z pierwszych na rynku przedsiębiorstw naszej branży, które otrzymało zezwolenie Narodowego Banku Polskiego na obrót złotymi i platynowymi wartościami dewizowymi. Od samego początku nasza firma – kierując się wypracowaną przez lata tradycją – przynosi Klientom z całego świata wymierne i ponadczasowe korzyści. Doświadczenie oparte na wiedzy, poufność przeprowadzanych transakcji oraz zysk dla Klienta, to nasze wartości. Ofiarujemy je Państwu i zapraszamy do korzystania z naszych usług.

 

Tadeusz Maksymilian Niemczyk
Właściciel Gold Trade Niemczyk

wnętrze firmy Gold Trade

wnętrze firmy Gold Trade

Opinie o nas

Adres

Al. Jerozolimskie 28
Warszawa - Centrum

Telefon

22 828 01 00
602 214 916

E-mail

golden788@interia.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00

Sobota: 9:00 - 13:00